17 Kasım 2007 Cumartesi

BLOGLARDAN BİRİNDE OKUDUĞUM BİR YAZI


BU YAZIYI BİR BLOGTA OKUMUŞTUM VE KAYDETMİŞTİM HAYATIN DEĞERİNİ YAŞARKEN BİLEMEDİĞİMİZİ VE BUNU GEÇ FARKETTİĞİMİZİ ANLATIYORDU BENDE ÇOK HOŞUMA GİDEN BU YAZIYI PAYLAŞMAK İSTEDİM
Emma Bombeck Avustralya'da kanserden öldü. Ölümünden hemen önce şunları yazdı.. "Hayatımı yeniden yaşayabilseydim eğer;
Hastayken yatağa girer dinlenirdim.
Ben olmadığım zaman her şey kötüye gidecek diye düşünmezdim.. Gül şeklindeki pembe mumu saklamaz yakardım..
Daha az konuşur, ama daha çok dinlerdim.. Yerler kirlense, masa örtüm lekelense bile daha çok arkadaşımı akşam yemeğine davet ederdim.. Oturma odasında TV seyrederken, patlamış mısır yer, şömineyi yakmak isteyen birisi olduğunda ona engel olmazdım.. Yerler leke olacak diye korkmazdım.. Bana gençliğini anlatmaya çalışan dedeme daha çok vakit ayırırdım.. Kocamın sorumluluklarını daha çok paylaşırdım.. Saçım bozulmasın diye, arabanın camının açılmasını önlemezdim.. Eteğimin lekelenmesine aldırmadan çimlere otururdum.. TV seyrederken daha az, hayata bakarken daha çok ağlar ve gülerdim.. Ömür boyu garantilidir denilen hiçbir şeyi satın almazdım.. Hamileliğimin bir an önce sona erip, doğum yapmayı dilemek yerine, hamile olduğum her anın tadını çıkarır ve içimde bir canlı büyütmenin ne kadar harika olduğunu fark ederdim.. Bu o kadar nadir bir olay ki.. Mucize gibi bir şey.. Çocuklarım beni öpmek istediklerinde, asla "Önce git ellerini yüzünü yıka" demezdim.. Onlara daha çok "seni seviyorum", ondan da daha çok "özür dilerim" derdim.. Ama başka bir hayat verilseydi en çok yapacağım şey; her dakikasını değerlendirmek olurdu.. Dikkatle bak.. Gerçekten gör.. Yaşa.. Vazgeçme.. Küçük şeyler için şikayet etmekten vazgeç.. Bana benzemeyenler, benden daha çok şeye sahip olanlar ve kimin ne yaptığı beni ilgilendirmezdi.. Bunun yerine, ilişkilerimi güçlendirmeye çalışırdım.. Sahip olduğunuz ruhsal, fiziksel ve duygusal her şey için Allah'a şükredin.. Tek bir hayatınız var ve bir gün sona eriyor.. Umarım her gününüzü değerlendirirsiniz.."

1 yorum :

 1. canim merhabalar
  bu guzel yaziyi bende biryere okumutum,ve nergizcankulblogcucom iteme yazmistim.tekrar okumak cok guzeldi. hayatin anlamini bir kere daha anladim.tesekkur ederim.
  canim benden snop shuot hakinda bilgi istemeissin severek yardimci olurum.ben adreini vereyim.uye olman gerekiyor blogunu adreini oraya yaziyorsun ve sana kod geliyor en alta kayit edersin.
  takildigin.bir sey olursa yardimci olurum.sevgiler

  adres:
  https://account.snap.com/signup.php

  YanıtlaSil

Yorum yazmak için;
Google hesabınız yoksa "ANONİM" bölümünü işaretleyerek yorum yazabilirsiniz.Yazdığınız yorumun sonuna İSMİNİZİ eklemeyi unutmayın...

Google+ Badge

Tariflerden haberdar olmak için Email'inize gelen linki tıklayıp aktif hale getirmeniz gerekmektedir

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner